birçok kişi için yaz ayları deniz, kum, plaj ve eğlence demek fakat astım hastaları için durum ne yazık ki böyle değil. sıcak ve nemli hava nefes alıp vermelerini oldukça güçleştiriyor. bursa’daki eğerce ise astım başta olmak üzere, birçok hastalığa şifa kaynağı ve dünya’daki en iyi hava kalitesine sahip olan yerlerin başında kabul ediliyor.

kaliteli havasıyla, huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için güzel bir alternatif tatil yeri eğerce…

arkası dağ, önü deniz, oksijeni bol eğerce

bursa eğerce köyü 5

bursa eğerce özellikle burada tatil yapan kişiler tarafından en çok havası ile met ediliyor. sabahları kalktıklarında zinde olduklarını, herhangi bir yorgunluk hissetmediklerini söyleyen misafirler, solunum sıkıntısı yaşayan hastalar için öneriyorlar. istanbul’a da yakın oluşu bu bölgedeki kişilerin tercih etmesini sağlıyor. eğerce bursa’nın dışında ama bursa merkeze ulaşım oldukça kolay. insan kalabalığı yok, sakin bir tatil geçirebilirsiniz ama etraftan izole, ıssız bir yer de değil. uzun ve temiz bir kumsalı var; denizi de bir o kadar güzel.

eğerce köyü havası birçok hastalığa iyi geliyor

eğerce halkının söylediğine göre, kaliteli temiz havası guatr, nefes darlığı, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalarına iyi geliyor. eğerce’de bir müddet kalan herkesin bütün sıkıntılarından kurtulduğunu söylüyorlar. arka tarafı dağ, ön tarafı deniz olduğu için hem yeşil hem mavi tüm güzellikleri içerisinde barındırıyor ve bu sayede hava kalitesi olarak dünyanın sayılı yerleşim alanlarından biri. buranın sakinlerinin söylediklerine göre, sabahın erken saatlerinde denizden yükselen bir gaz, nefes darlığı yaşayan kişilerin kolay nefes almasını sağlıyor.

özellikle solunum sıkıntısı yaşayan belli bir yaşın üzerindeki kişiler emekli olduktan sonra, eğerce’ye yerleşmeyi tercih etmişler ve bu kararlarından da son derece memnunlar. hem yazı sıkıntısız geçiriyorlar, hem de diledikleri gibi yeşillik alandan ve denizden faydalanabiliyorlar.

bursa eğerce köyü 6

sadece buraya gelip yerleşenler değil, hafta sonları günübirlik gelip ziyaret edenler de oldukça fazla. bursa’dan ve çevre illerden çok sayıda günübirlik misafir ağarlıyorlar fakat eğerce halkı ilgisizlikten oldukça şikayetçi. belediyenin sahil ile ilgilenmediğinden ve deniz kıyısının yosunlu olduğundan dert yanıyorlar fakat suyunun ve kumsalın temiz oluşu yine de bu durumu gözardı ettiriyor.

bursa eğerce nasıl gidilir?

eğerce bursa merkeze yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta. eğerce ‘ye gitmek istiyorsanız karacabey yolu üzerinde iken mudanya tirilye yol tabelasını gördüğünüzde sağa doğru içeri girip yaklaşık 15 kilometre kadar gittikten sonra karşınıza bir yol ayrımı çıkıyor. bu yol ayrımında sağ taraf eşkele sol taraf ise eğerce’ye gidiyor.

eğerce‘ye döndükten sonra yaklaşık 10 kilometre kadar ilerleyince eğerce sahili‘ne varmış oluyorsunuz. yalnız bu noktada şöyle bir uyarı yapmam gerekiyor; bu yol üzerinde giderken karşınıza ilk çıkan sahil şeridinde denize giren insanları görebilirsiniz fakat esas eğerce sahili orası değil. bunun için belirtmiş olduğum gibi eğerce’ye saptıktan sonra yaklaşık 10 kilometre ilerlemeniz gerekiyor.