herkes marmara’da ve ege’nin bazı bölgelerinde denizlerin ne kadar kirli olduğunu söylüyorken doğu ve güneydoğu bölgemizdeki sularımız pırıl pırıl fakat fazla tercih edilmiyor. pülümür sahilleri, munzur’un buz gibi suları bölge halkı için inanılmaz bir nimet fakat günümüzde tam olarak farkına varılmıyor. bölgenin sıcak iklimine göre de suları buz gibi denebilir.

munzur ve pülümür sahilleri

tunceli’deki munzur ve pülümür sahilleri bodrum ile çeşme ile antalya ile güzellik olarak yarışır halde. hem de muhteşem yeşilliklerin içinde güneşlenebilir, yüzebilir ve dinlenebilirsiniz. yüksek tepelerin arasındaki gizli kalmış serin sulu göletler yeşilliğin içerisinde muhteşem bir  doğallık sağlıyor.

şu sadece televizyon seyreden, hiçbir şeyle ilgilenmeyen dar kafalı insanlar için doğu bölgesi, güvenli olmayan, terörist tehdidi altında bir yangın yeri… belki de böyle düşüne düşüne oraları yalnızlaştırıp istenmeyen durumlara sokuyoruz. bu mükemmel yüzme alanları o kadar temiz ki kaynak sudan oluştukları için yüzerken suyu içebilirsiniz bile. yüzme alanlarının etrafı yeşillik ve ormanlık olduğu için kulaç atarken tepelerin üstünde gezen geyikleri görebilirsiniz. tabii ki sonuçta deniz olmadığı için uzun ve geniş kumsalları, sahilleri yok ama amacınız temiz bir suda yüzmek ise dikkate almanızı öneririm.

özellikle gurbetçiler, kendi memleketlerinde tatil yapmak istiyorlar ve hepsi de son derece mutlular. kutuderesi bölgesi kara haydar plajı ve kemerebel plajı bu sezon full kapasite dolu. ayrıca bu sene bir şekilde bu plajlardan haberdar olan yurt içindeki kişiler de tatil rotalarını tunceli’ye çevirmiş halde.