erzurum’un kahraman annesi nene hatun osmanlı rus savaşı döneminde, doğuda gösterdiği kahramanlıkları ile adını tarihe yazdırmıştır.

bebeğini evde bırakmış, henüz yeni bir gelindi nene hatun. 1877-1878 yılları arasında rus harbi’nde düşmana karşı koymuş, “kaç kişiyi öldürdüm hatırlamıyorum” ve “bebem anasız büyür de vatansız büyüyemez” sözleriyle hafızalarımızda yer eden erzurum’un kahraman annesi nene hatun…

nene hatun hikayesi

nene hatun 93 harbi olarak anılan 1877-1878 osmanlı rus savaşı sırasında, erzurum’daki aziziye tabyası’nda kahramanca mücadelesi ile hafızalara kazanmış, adını tarihe yazdırmıştır. mücadeleye çok küçük yaştaki oğlunu ve kızını evinde, arkasında bırakarak katılmıştır. kendisi de daha 20 yaşında taze bir gelindi.

ermeni çeteleri erzurum aziziye’ye girmeyi başarmışlardı. aziziye tabyası’nı savunan türk askerleri şehit edilmiş, erzurum’daki kaleleri ve tabyaları ele geçirmişlerdi. sabah ezanından sonra camilerin minarelerinden halkın tabyaya desteğe gelmesi için çağrıda bulunuyorlardı. erzurum halkı da bu çağrıya kayıtsız kalmamış ve halk ordusu şeklinde aziziye tabyası’na desteğe gidiyordu. o dönemki fakir halkın elinde savaşacağı herhangi bir mühimmat yoktu. kimi bahçesindeki tırmık ile kimi cebindeki çakısıyla, taşla, sopayla aziziye tabyası, erzurumluların desteğini alacaktı.

bir gün önce abisi cepheden yaralı bir şekilde gelmiş ve kollarında can vermiş olan nene hatun da bu çağrıya kayıtsız kalmayıp, iki küçük bebeğini evde bırakıp, aziziye tabyası’na desteğe gitmeye karar verir. 3 aylık bebeğini emzirdikten sonra “seni bana allah verdi ben de seni ona emanet ediyorum” diyerek sokağa fırlamış ve askerine destek olmaya giden halkın arasında yerini almıştır.

erzurum halkı ölüme gittiklerini bildikleri halde, aziziye tabyası’na doğru koştu. tabyaya vardıklarında askere desteğe geldiklerini gören düşman askeri yaylım ateşi açmıştı. fakat düşmanın toplu tüfekli askeri, vatan sevgisine yenik düştü ve erzurum halkının desteği ile birlikte, sağ kalan türk askeri orada tabyayı korudu.

2300 düşman askeri öldürülerek tabya geri alındı. erzurumlular ise 1000’e yakın şehit vermişti. tabii geride yaralılar da vardı ve bu yaralıların içinde nene hatun da bulunuyordu.

Nene Hatun Aziziye Tabyası

nene hatun’un mezarı

kendisi yaralı bir anneydi, arkasında küçük bebekleri vardı. o gün, işte böyle tarihe adını yazdırdı nene hatun. 22 mayıs 1955’te hayata gözlerini yumdu. ölüm sebebi ise zatürre idi. şu anda mezarı aziziye tabyası’nda bulunmaktadır.

nene hatun türk kadınlar birliği tarafından ölümünden birkaç ay önce yılın annesi seçilmiştir.