arabanızın silecekleri belli bir süre sonra işlevini yitirip,  ön camı tam olarak temiz hale getiremeyebilir. bunun sebebi de sileceklerin üstündeki süpürge diye tabir ettiğimiz lastiklerin yağmuru, sulu karı ya da karı, gerektiği kadar etkili bir şekilde temizlememesinden kaynaklanır. genellikle böyle durumlarda i̇lk yapacağımız şey silecekleri değiştirmek oluyor fakat bunu yapmadan önce sadece silecek süpürgelerini temizleme işlemi de yeterli olabilir. silecek süpürgelerinin temizlenmesi çok kısa süreli bir işlemdir fakat yoldaki güvenliğinizi önemli ölçüde arttırması, harcanan süreye göre yüzlerce kat üzerinde.  trafikte seyir halindeyken hem ön cam, hem de arka cam net bir şekilde görünür olmak zorundadır.

bu yazımda silecek lastikleri temizlerken uymanız gereken adımları ve işlemleri ne şekilde yaptınız gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

silecek süpürgelerini temizlemek için gerekli malzemeler

silecek süpürgelerini temizlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

  • temiz bir bez
  • sünger ya da kağıt havlu
  • bir kova ılık sabunlu su
  • metil alkol

temizliğe başlamadan önce, ne yaparsanız yapın silecek süpürgelerinizi wd40 gibi kimyasal maddeler ile temizlememeniz gerektiğini belirtmek isterim. wd-40 ve benzeri ürünler silecek lastiklerinizde kullanıldığı takdirde deforme edeceği için çizgiler ve izler oluşturacak, silecekleri kullandığınız takdirde görüntüyü daha da bozacaktır.

bu sebepten bu uyarıyı lütfen göz ardı etmeyin.

adım adım silecek süpürgeleri temizleme

aracınızı ve ön camınızı temizleyin

aracınızın kaportasını ve özellikle ön camı düzgün bir şekilde temiz hale getirmek için ılık sabunlu su kullanmanızda fayda var. normal bir hortum ile ya da ev tipi basınçlı su püskürten pompalar ile bu işlemi sağlayabilirsiniz.

ön camdaki silecek kollarını havaya kaldırın

arabanızın sileceklerini yukarıya kaldırın ve sabitleyin. bu şekilde açık dururken temizlemeniz çok daha kolay olacaktır.

bazı araçların silecek kolları kendiliğinden havaya kalkmıyor. denediğinizde eğer ki silecekler kalkmıyorsa zorlamayın. yetkili servisi arayarak silecek kollarını nasıl kaldırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

silecekleri güzelce silin

temiz bir beze, süngere  ya da  kağıt havluyu içerisinde sabunlu ılık su olan kovaya batırın ve silecek süpürgelerini silerek temizleyin.

silecek süpürgeleri kauçuktan yapıldığı için oldukça kırılgan bir üründür. bu sebeple ona zarar vermemeye veya sağa sola çekiştirmemeye dikkat edin.  temizlik işlemini kağıt havlu ile yapıyorsanız her yukarı aşağı silişten sonra yeni bir yaprak kopardın ve onunla devam edin.

ne zaman ki süpürgeleri silerken bezin, süngerin ya da kağıt havlunun üzerine kir çıkmıyorsa silecek süpürgeleri temizlendi demektir.

sileceklerin geri kalan kısımlarını temizleyin

bazen ön camda oluşan dalgaların sebebi sileceklerin süpürgeleri değil süpürgelerin ön cama yapışmasını sağlayan silecek mekanizmasıdır.

silecek kollarını ve mekanizmasını temizlemek için yine ılık sabunlu su kullanabilirsiniz. sileceklerin düzgün çalışmamasına sebep olabilecek her türlü kir, kalıntı ve benzeri unsurları temizleyin, temizlediğinize emin olun.

sabunlu suyu arıtmak için metil alkol kullanın

silecekleri kullanmadan önce süpürgelerde ve diğer taraflarda kalan sabunlu su kalıntılarını arındırmak çok önemli. bu sebeple en basit ve etkili yöntem metil alkol ile durulamaktır.

silecek süpürgelerini sirke kullanarak temizleyebilir miyiz?

ev hanımları uzun süredir temizlik yaparken sirkeyi kullansa da covid-19 süreci ile beraber sirke, turşularda, salatalarda sebze-meyve temizlemenin haricinde yüzey temizliği için de çok sık kullanılır hale geldi. yine aynı şekilde silecek süpürgelerini temizlemek için de sirke oldukça işe yarar bir ürün.

silecek süpürgelerini  temizlerken ılık sabunlu su yerine su ile inceltilmiş sirke de kullanabilirsiniz. sirkeli su karışımı, silecek lastiklerinin güzelce temizler ayrıca uzun süre soğuk havaya ya da güneş ışıklarına maruz kalan yatan arabaların silecekleri zamanla sertleştiği için yine düzgün bir şekilde camdaki suyu atamaz hale gelir sirkeli su ile temizlendiğinde silecek lastikleriniz yumuşar ve daha iyi çalışır.

silecek lastiklerini temizlemek için sirke kullanmayı düşünürseniz, temizlik işlemi bittikten sonra sirkeli suyu lastiklerden arındırmak için nemli bir bezle silmeniz yeterlidir.

eninde sonunda temizlemek işe yaramayacak ve silecek süpürgelerini değiştirmeniz gerekecek, unutmayın. silecek süpürgelerini temizlemek yeni bir çift almadan önce işinizi görebilir fakat bazı durumlarda silecek lastikleri deforme olduğu için temizleseniz de kar etmez ve değiştirmeniz gerekir.