sıfır otomobil almak karlı mı… eminiz ki şu an bu yazıyı okuyan birçoğumuz bunun cevabını araştırmıştır. business habertürk

tarafından yapılan bir araştırma ile sıfır otomobil almanın avantajları olup olmadığı değerlendirilmiş. ben de kaçıranlar için tekrar bunu kaleme almak istedim. ve bunun sonucunda sıfır bir otomobil, fabrikadaki banttan galeride sizin alacağınız noktaya gelene kadar üzerine bir araba parası daha ekleniyor.

vergiler yüzünden 2 araba fiyatına 1 araba alıyoruz

dolar ve euroda geçtiğimiz sene oldukça fazla yaşanan yükseliş sebebi ile otomobil fiyatları da bir o kadar arttı. yapılan açıklamalara göre türkiye’de 40000 tl’nin altında üretimi yapılabilen bir araba yok. bu şu demek ki siz hiçbir vergi vermezseniz dahi direk fabrikada araba tamamlandığı anda almak isteseniz, cebinizden çıkacak para en az 40000 tl civarında oluyor. peki 1600 motor sıfır araba almak isteyen kişiye, şu an bu aracın maliyeti nedir?

1 ocak 2018 tarihi ile birlikte fabrikadan çıkacak olan 40000 tl maliyetli bir arabaya %45 ötv ve yüzde 18 kdv eklenince bayi fiyatı 65 bin tl civarında

sıfır araç almak için en uygun zaman

sıfır araba alınır mı 2018

oluyor. e nasıl o zaman bir araba parası üzerine ekleniyor diye düşünmeniz normal. fakat size bu arabanın maliyeti bununla kalmıyor. sıfır araba aldığınızda plaka çıkarttığınız için yaklaşık 2000 tl ödemeniz gerekiyor ve bununla birlikte kaç yıllık ehliyet sahibi olduğunuz ve geçmişteki kazalarınıza göre de 1000 liraya yakın araç sigortası yaptırıyorsunuz. bunlarla birlikte, aracınızın kontağını açmak için ödeyeceğiniz fiyat biraz daha yükseldi.

tabii bunlarla da bitmiyor. Sıfır bir arabayı kasko yaptırmadan sokağa çıkarmanız ve sokakta bırakmanız pek olası değil. ilk iş gidip kasko yaptıracaksınız. kasko yaptırdığınız aracınıza bindiniz, evinizin önüne getirip indiniz ve arabanız o an yüzde 15 değer kaybına uğradı. bitti mi? yine bitmedi. yine 1 ocak 2018 itibari ile aracınızın mtv bandrol ücreti 1600 motor 0-3 yaş arası taşıtlar için 1234 tl. 2018 mtv sorgulama için tıklayın

bunlar haricinde eğer ki peşin paranız yoksa doğal olarak taşıt kredisi çekerek aracınızın sahibi olacaksınız. fakat genellikle arabanın maliyeti hesaplanırken kredi için harcanan tutar göz ardı ediliyor. 40 bin liralık bir otomobil için kullanacağınız 36 ay vadeli 20.000 tl’lik kredi için ödeyeceğiniz faiz yaklaşık 7 bin 500 tl. yani yılda 2500 tl.

tüm bu kalemleri bir araya getirip kabaca toplarsak, sıfır bir araba aldığınızda:

  • ötv
  • kdv
  • mtv
  • kasko
  • trafik sigortası
  • plaka
  • kredi
  • yıllık değer kaybı

ile birlikte yaklaşık bir 40000 tl daha ödüyorsunuz.

seçim sizin; “ben kimseye güvenmiyorum, olmuşken 0 olsun” deyip bu yükün altına gireceksiniz ya da ikinci el otomobillere bakacaksınız. tabii ikinci el otomobil almanın riskleri de bulunduğu için, yine paranızın bir kısmını çöpe atmış olma ihtimaliniz yüksek olacak. ikinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken hususları da başka bir yazımıza saklayalım.