ikinci el araç alım satım belgesi nasıl alınır ? ikinci el araba alım satım belgesi veren yerler neresi? ikinci el otomobil alım satım belgesi alma şartları nelerdir ? 2. el araç alıp satanlara dikkat! artık araç satım işlemleri eskiye nazaran daha da zorlaştırılıyor. 13 şubat’ta resmi gazete’de yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ikinci el araba ticaretine dair usul ve esaslar düzenlenmişti. tabii eskiye göre daha zor olsa da artık araç alım satım işlemleri daha güvenli olacak gibi gözüküyor. 

2. el araç alıp satma işi

özellikle emlakçıların ve emeklilerin tercih ettiği işlerin başında gelen 2. el araç alıp satma işi artık eskiye göre daha zorlaştırılıyor. çünkü önüne gelen herkes bu işi yaptığı için, alıcı taraf genellikle mağdur oluyordu. artık bu durumun önüne geçilmesi için belli düzenlemeler getirildi ve 2. el araç alım satım işi için bu işi yapmak isteyen kişilerin, belli sertifikalara sahip olması gerekecek.

son çıkan yasa ile birlikte ikinci el araç alım satım sektörü artık bir denetim halinde yapılabilecek. 2. el araç alım satımı yapan herkes kayıtlı olacak, sistemde kaydı bulunacak. mesleği otomotiv ile ilgisi olmayan, bu sektörde yer almayan kişiler, artık kolaylıkla otomobil alım satımı ticareti yapamayacak. yani bu şu anlama geliyor; tabii ki her insan kendi arabasını birden fazla kez alıp satabilir fakat bunu ticaret olarak yapan kişilerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

tabii ki bu sadece otomobil sektöründe olmayanlar için değil, özellikle galericiler için de bir denetim getiriyor. yani otomotiv sektöründe olsa da herkes rastgele ikinci el otomotiv alım satım işi yapamayacak. çıkan kararname ile birlikte artık ikinci el otomobil alım satım merkezlerinde ve yine online şekilde satış yapılabilecek. ikinci el otomotiv alım satım siteleri oluşturulan ve buralarda sadece araba alım satım işi yapma yetkisi olan kişiler ticaret yapabilecek

2. el otomobil alım satım belgesi nasıl ve nereden alınır?

öncelikle, ikinci el araç alım satımı yapmak isteyen kişiler sınava tabi tutulacak. yani artık hayatımıza ikinci el otomobil alım satım belgesi sınavı girecek ve bu sınav da 3 aşamalı olacak. yazılı, sözel ve uygulamalı. belgeler ise ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti bilgi sistemi üzerinden işletmelerin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüklerinden veriliyor. yetki belgesini alabilmek için tek şart var; mesleki yeterlilik belgesi. ikinci el araç ticareti mesleki yeterlilik belgesi ise yalnızca mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilebiliyor. 

yazılı sınavda iş güvenliği, otomobil hakkında genel bilgiler ve bu işin nasıl yapılacağına dair uygulamaları içeren sorular sorulacak. sözlü sınavlarda yine bu konular hakkında sorular yöneltilir ve belgeyi almak isteyen kişilerin bilgileri görülecek. fiziki uygulamalı sınavlar ise bire bir satış senaryoları üzerinden uygulamalı bir şekilde tatbik edilecek.

bunların yanı sıra 2. el otomobil alım satım yapan kişilerin sorumlu olduğu sigorta, garanti, ekspertiz, noter vb gibi konularda da yeterlilik ölçülecek.

otomobil alım satım belgesi olmayan kişiler, bu işi yapma ehliyetine sahip olmayan kişiler normal şartlarda 2 adet araç satışı yapabiliyor. yani siz bir araç satmak istediğinizde notere gitmek zorundasınız ve noterde sizin t.c kimlik numaranız sisteme girildiğinde kaç tane araç satışı yaptınız gözüküyor. eğer ki otomobil alım satım belgeniz yoksa, üçüncü aracı satamazsınız ama bir galeri sahibiyseniz ya da bunu bir meslek olarak yapmayı düşünüyorsanız bu belgeyi aldığınız takdirde, istediğiniz kadar araç alım satımı yapabilirsiniz.