yıllarca fazla kilolarınızdan kurtulamadığınız için kendinize obezite teşhisi koymuş olabilirsiniz. fakat bazı rahatsızlıklar, bu fazla kiloları vermeye engel olabilir. çok ufak müdahaleler ve tedaviler ile bu fazla kilolarınızdan kurtulup, hayatınıza daha sağlıklı devam edebilirsiniz.

yıllarca 80 kilo civarında seyredip, kendisini obez olarak nitelendirilen aşağıda bahsedeceğimiz bu hanımefendi de hep bu durumdan sıkıntı yaşayıp, özellikle çevresindeki kişilerin hoşnutsuzluğundan sonra buna bir son vermeye karar vermiş ve hem obez olmadığını öğrenmiş, hem de kolaylıkla kilosunu azaltmış.

fazla kilolardan kurtulmak için diyet, aletli jimnastik, zayıflama ürünleri ve benzeri akla gelen her şeyi kullanan ama bir türlü fazla kilolarını veremiyorken, kocası bir gün eve geldiğinde “herkes birilerine kızıp fazla kilolarından bir anda kurtuluyorken sen de eğer beni seviyorsan bu kilolarından kurtulursun” demiş ve “senden tek isteğim boğazını tutman” diye vurgulamış. fakat bu hanımefendi, halihazırda zaten oldukça az yemek yiyen fakat kilolu bir kişi olduğunu belirtmekte ve özellikle belden aşağıda basen kısmında fazla kilo birikimi olduğunu da bildiriyor. uygulamış olduğu tüm seçenekler sonuç vermeyince, son olarak obezite cerrahisi denemeyi düşünmüş fakat bıçak altına yatmaya cesaret edememiş. bu noktada bir tesadüf hayatını değiştirmiş diyebiliriz.

kilo veremeyen kadınlar

zeynep hanım fazla kilolarından kurtulabilmek için yıllarca doktor doktor gezmiş ve etrafındaki herkes ona kilo vermesini dikte etmiş. fakat 5 yıl sonunda zeynep hanım’ın hastalığı teşhis edilip ve fazla kilolarından kurtulup sağlığına kavuşmuş.

tesadüfen karşılaştığın doktor zeynep hanım’a “siz obezite değilsiniz ve ailenizden kaynaklı kalıtımsal bir gen problemi yaşıyorsunuz.” demiş ve hastalığını da ağrılı yağlanma sendromu olarak teşhis etmiş. normalde bir insana hastalığı belirtildiğinde hasta olduğunu düşünüp üzülür fakat zeynep hanım kilo problemine bir teşhis konduğu için oldukça mutlu olmuş. tabii tedavisi olan bir hastalık olduğu için…

Ağrılı Yağlanma Sendromu Lipedema Nedir

ağrılı yağlanma sendromu nedir

kilo problemi ile beraber ağrı sıkıntısı da yaşayan zeynep hanım, ağrılarının da bu hastalıktan oluştuğunu öğrenip, tedavi edileceğini bildiği için rahatlamış ve özel bir yöntem ile uygulanan yağ alma operasyonu sonucunda sağlığına kavuşup, fazla kilolarından ve ağrılarından kurtulmuş.

zeynep hanım yağ aldırma ameliyatı masasına 80 kilo iken yatmış. vücudundan yaklaşık 13 litre yağ alınmış ve hayatını 65 ila 70 kilo arasında sürdürmekte.

fazla kiloların insan sağlığına etkisinden ziyade, özellikle çevresindeki kişilerin ona uyguladığı psikolojik baskı sebebiyle zor günler yaşadığını belirten zeynep hanım, toplu taşıma kullanırken insanların bakışlarından çok rahatsız olduğunu belirtiyor.

uzmanlara göre birçok kadın, problemin ne olduğunu bilmeden kilo vermek için yoğun çaba sarf ediyor. halbuki tıbbi destek alsalar, belki de zeynep hanımınki gibi kadınsal bir rahatsızlığı olduğu ortaya çıkacak ve tedavi olarak tüm problemlerinden kurtulacaki çünkü obezite, genel bir şişmanlıktır ve vücudumuzun her bölgesi büyür. fakat zeynep hanım’ınki gibi ağrılı yağlanma sendromu gibi rahatsızlıklarda, vücudun belli noktaları aşırı yağlanır.

ağrılı yağlanma sendromu – lipodem belirtileri nelerdir?

ağrılı yağlanma sendromu olan kişilerin vücutlarında, çok kolay morarma oluştuğu gözlemlenir ve bu morluklar uzun süre iyileşmez. özellikle ayaklar sürekli üşür; yaz ve kış fark etmeksizin ayaklarınızı sıcak tutma hissiyatı yaşarsınız. vücudunuzun belli bölgelerinde ağrı problemi yaşarsınız. özellikle gece yatarken yaşadığınız ağrılar sebebiyle uykusuzluk sıkıntısı baş gösterir ve ayrıca belirtmek gerekir ki,  bu yağlanma durumu kadınlarda olan bir rahatsızlıktır. erkeklerde ağrılı yağlanma sendromu diye bir hastalık yoktur.