hepimizin evinde, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında, mağazalarda, marketlerde televizyon var. fakat bu televizyonlar doğru kullanılmadığı takdirde bizleri bekleyen tehlike çok büyük. zaman zaman haberlerde ya da gazetenin 3. sayfasında denk geldiğimiz gibi, televizyonlar patlayıp, evlerimizi yaşanılmaz hale getirebilmektedir. oysa ki televizyon patlamasını önleyebilmek için alınması gereken önlemler oldukça basit.

maalesef dikkat edilmediği takdirde televizyonlar bomba gibi patlayıp evde yangın çıkartabiliyor. peki televizyonların patlamasını engelleyebilmek için neler yapabiliriz?

Televizyon neden ve nasıl patlar?

televizyon neden patlar

artık tüplü televizyonlar yerlerini lcd, led ya da plazma gibi yeni teknoloji ürünü televizyonları bırakıyor. fakat tüplü televizyonlar da halen kullanılmakta ve televizyon patlaması olayı da genellikle tüplü televizyonlarda gerçekleşiyor. tüplü televizyonların içerisinde bulunan tüp diye tabir edilen kısmın içerisi helyum gazı ile doludur. ve aşırı ısınma sonucunda bu gaz genleşerek televizyonun camını patlatır.

televizyon neden patlar?

uzmanların bir diğer dikkat çektiği nokta ise evlerimizde mutlaka elektrik tesisatı için topraklama sisteminin olması. ayrıca evimizdeki elektrik tesisatını da sık sık kontrol ettirmeliyiz. çünkü elektrik tesisatındaki eskiyen kablolar, elektrik kaçaklarına ve bu sebepten televizyonların yanıp, yangın çıkartmasına sebep olabilir. televizyonlarda kaçak oluşup da patlama yaşanmaması için 30 40 lira gibi bir fiyata satılan elektrik kaçak rölesi alıp, evimizde kullanmamız istenmeyen olayların çıkmasını engelleyebilir.

bunlar haricinde en garanti önlem ise televizyonu kumandasından kapattıktan sonra, üzerindeki düğmeden de kapatıp, fişini prizden çekip, elektrik ile ilişkisini kesmektir. televizyonda hiçbir akım olmayacağı için patlaması ve yangın çıkarmasının önüne geçmiş olursunuz.