the terror geçtiğimiz günlerde yayına başlayan ve özellikle 2018 yılı izlenmesi gereken diziler listelerinde mutlaka yer bulan bir dizi. yeni başlayan yabancı diziler içerisinde hangisi güzel diye merak edenler için the terror dizisi hakkında bilgi vermek istiyorum.

the terror ilk olarak bizlerle bir roman olarak buluştu. hikayesi 1845 yılında geçen the terror, roman olarak yazılmış olsa da aslında gerçek olaylara dayanıyor. 1845 yılında, atlas okyanusu’nda, ingilizlerin kuzey kutbu ve alaska üzerinden çin tarafına daha kolay geçilmesini sağlayabilecek bir geçit bulmayı amaç edinen ve ingilizlerin tanınmış kaşiflerinden biri olan sir john franklin tarafından komuta edilen, 2 ingiliz kraliyet gemisinin başından geçenleri izliyoruz.

the terror konusu

john franklin tarafından komuta edilen bu 2 ingiliz kraliyet gemisi, kuzey kutbunda seyir ederken dünyanın manyetik alanı sebebiyle pusulaları çalışmaz hale gelir ve kış döneminde olmalarından mütevellit, sıfırın altında inanılmaz soğukların hüküm sürdüğü bölgede deniz bir anda donar. Bu iki gemi, buzul ortasında saplanıp kalır. Kara ile hiçbir bağlantıları olmadığı için herhangi bir yardım çağrısında bulunamazlar ve kendi kendilerini kurtarmak için savaşırlar.

the terror inceleme - konu

the terror inceleme – konusu

Dizinin ana konusu budur diyebiliriz fakat bunun haricinde içerisinde bulundukları zor durumu, akıl oyunları olmasından mı yoksa gerçekten bölgenin mistik durumu yüzünden mi bilinmez, dizi survival olduğu kadar, fantastik ögeler de içermekte. the terror dizisinin ismi nereden geliyor; bu anlatılan bölümde terör ile ilgili bir şey yok derseniz, bu iki kraliyet gemisinden bir tanesinin adı the terror.

the terror  güzel mi?

the terror klasik bir ingiliz dizisi gibi oldukça ağır. hem  hikayenin işleyişi, hem senaryo, hem de oyunculuklar tam bir ingiliz dizisiyim diye bağırıyor. birçok noktada sıkılıp izlemekten vazgeçebilirsiniz ama özellikle dizinin her bölümün farklı bir yönetmen tarafından çekiliyor olması, her bölümde farklı heyecanlar yakalamanızı sağlıyor ve kendini bu sayede izlettiriyor.

yine yakın zamanda çekilen dönem dizilerinde olduğu gibi the terror dizisinde de görsel açıdan oldukça doyurucu kareler bizleri bekliyor. kuzey kutbunda, eksi bilmem kaç derecede denizin ortasında, kara ile hiçbir bağlantınızın olmadığı bir gemide çaresiz bir şekilde olmanın hissiyatını seyirciye geçiriyor.

the terror oyuncu kadrosu

tüm bunların haricinde oldukça başarılı bir oyuncu kadrosuna da sahip. örneğin jared harris the terror  gemisinin kaptanı olarak arzı endam ediyor. ki kendisi the terror’dan önce the crown dizisinde ingiltere kralı olarak rol almıştır. game of thrones’ta tanıdığımız ciaran hings bu dizide sir john franklin olarak oynuyor.

the terror sir john franklin

the terror inceleme – sir john franklin

dizinin ilk 2 bölümü henüz yayınlandı ve bu iki bölüm için oldukça monoton geçti diyebiliriz fakat the terror  konusunun ilginç oluşu mutlaka bir şans vermeyi hak ediyor. özellikle gerçek olaylara dayanan diziler seviyorsanız mutlaka  izleme listenize ekleyin.