altın ayrımı yapabilen dedektör arayışı içerisinde olanlar için arex 17 hakkında bilgiler paylaşacağım bu yazı, umuyorum ki işinize yarayacaktır. arex 17 altın ayrımı yapabilen dedektör nasıl kullanılır, ekranında çıkan semboller neyi gösterir, bunları tek tek belirtmek istiyorum.

arex 17 dedektörü açtığınızda öncelikle bir dolum sürecinin ardından toprak ayarı yapacağınız ekran karşılayacaktır.  dedektörün toprak ayarını yaptıktan sonra, sizin aşağıdaki ekran karşılar. bu ekranda yer alan düz çizgi dedektörün stabil bir şekilde çalıştığını gösterir. herhangi bir metal ile karşılaştığında bu düz çizgi yukarıya doğru seyredecek ve uyarı sesi çalacaktır. değerli madeni ararken, örneğin mineralli bir taş ile karşılaştığında ise düz çizgi aşağıya doğru kırılır.

arex 17 dedektör ekranı

arex 17 dedektör özellikleri

ekranın ortasındaki düz çizgi bir anda yukarıya doğru kırılıp daha sonra biraz aşağıya iniyorsa bu bize bulduğu metalin yakınımızda olduğunu gösterir

arex 17 değerli taş

arex 17 değerli maden

fakat bu çizgi bir anda değil de yavaş yavaş yukarıya çıktıysa, bulmuş olduğu metalin yüzeye çok yakın olmadığını, daha derinde olduğunu gösterir. arex 17 genel arama yaparken bize bulmuş olduğu metalin türü hakkında bilgi vermez tamamen bulduğu metalin bize olan uzaklığı ve büyüklüğü ile ilgili çıkarım yapar. yani örneğin bir metal bulduğunda çizgimiz yukarıya kalkıyor bunu biliyoruz. fakat örneğin 20 santim yakınımızdaki bir çeyrek altın için bar yukarıya yükselirken, 40 santim yakınımızdaki tam altın için de aynı derecede yükseliş gösterir. bunun sebebi tamamen bulmuş olduğu değerli metalin büyüklüğüne göre sonuç göstermesidir.

arex 17 altın bulma

ayrım moduna geçtiğinizde bir metal ile karşılaştığında bu sefer arex 17 ekranında bulmuş olduğu metalin adını da yazmaktadır. örneğin altın bulduğunda, bize aşağıdaki ekran gözükür.

arex 17 altın buluyor mu

arex 17 – altın bulma

arex 17 tek para dedektörü olmadığı için ayrım modunda ya da genel arama modunda çalışırken bozuk paraları ya da bu tipteki altınları kaçırabilmektedir. düz bir şekilde çalışırken kaçırmasa da siz arazide dolaşırken cihazı bir sağa bir sola sallayarak arama yapacağınız için küçük liraların üzerinden geçerken ya çok kısa sinyal çalacak ya da kaçıracaktır. bu sebepten olabildiğince yavaş hareketlerle arazide değerli maden aramanızı öneriyorlar.

ama dediğim gibi bu sadece küçük metaller için geçerli. örneğin bilezik, küçük plaka gibi daha büyük boyutu olan değerli metaller gözünden kaçmamaktadır. ama tabii ne kadar yavaş sallarsananız, o kadar kolay bulursunuz.