hukukçular ve tüketici dernekleri devremülk ve devre tatil dolandırıcılığı günden güne artıyor diye uyardı. özellikle devre mülk sözleşmesi imzalarken sözleşmelerin detaylı bir şekilde okunmasını  vurguluyorlar.

hemen hemen hepimiz cep telefonlarımızdan zaman zaman devremülk satışı için reklam aramaları alıyoruz ve telefon ile pazarlama ve satış konusunda uzmanlaşan bu çağrı merkezi çalışanları, bizi çok güzel bir şekilde bağlayıp, hayır diyemeyecek pozisyona sokuyorlar ve kendimizi devremülk tanıtım grubu içerisinde yol alırken buluyoruz. bu devremülk tanıtımı sonrasında da büyülenmiş gibi  o sözleşmeye imzayı çakıyoruz.

devremülk satışı nasıl iptal edilir?

bazı firma ve kişiler, süslü reklamlar ve her yerde dağıttıkları broşürler ile devremülk ve devre tatil almak isteyen kişileri dolandırıyorlar. tüketici dernekleri ve hukuk  insanları, tüketicilerin hiçbir sebep olmadan 14 gün içerisinde cayma hakkının bulunduğunu, size vaat edilen, belirtilen hususlardan herhangi bir eksiklik olduğu takdirde ise devremülk için yapılan sözleşmenin istenilen zamanda feshedilebileceğini söylüyorlar.

örneğin bir tanıdığımız, aynı bu şekilde devremülk dolandırıcıları tarafından zarara uğratıldı. devremülk satışı yapılana kadar çok ilgili, çok şeffaf, tüm sorularına detaylı bir şekilde cevap veren firma, onu güzel bir şekilde servis aracı ile alıp devremülke götürmüş, gezdirmiş ve birçok vaatte bulunmuş. ama gelin görün ki teslim zamanı geldiğinde, hiçbir sözün yerine getirilmediğini görmüş.

devremülk sözleşmesinin iptali

devremülk sözleşmesi nasıl iptal edilir

Bu noktada, devremülk aldığı için pişman olup vazgeçmek isteyen kişi, bunu firmayı bildirdiğinde genellikle ret cevabı alıyor ve kabul edilmiyor. firma elinde imzalı sözleşme olduğu için talep ettiği parayı almak için zorluyor. belirtildiği gibi bu tarz durumlarda herhangi bir şart aranmaksızın sözleşme tarihinden itibaren 14 gün içerisinde ya da daha sonra vaat edilen hususlar yerine gerçekleştirilmediği takdirde tüketici devremülkten cayma hakkını kullanabilmektedir.

devremülk sözleşmesi nasıl iptal edilir?

bu tarz satışlarda öncelikle görüşülen firma sizden birkaç yüz tl kapora almaktadır ve daha sonraki dönemde ilk ödemeyi gerçekleştirirsiniz. bu noktada cayma hakkınızı kullandığınız takdirde ödemiş olduğunuz ücretleri geri alabilirsiniz. bunun için öncelikle firma ile görüşmeniz, eğer ki anlaşma sağlayamazsınız tüketici mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. bu durumda hem tüketici hem de satış yapan firma karşılıklı mahkeme yoluna gidebilir. herhangi bir ihlal olmadığı takdirde, tüketici mahkemeyi kazanarak, yapmış olduğu sözleşme fesih edilmekte ve ödemeleri geri almaktadır.

devre mülk sözleşme ve senet iptal işlemleri nasıl yapılır 

bulunduğumuz mevsimde, yazın tatile çıkacak olan kişileri avlayabilmek için devremülk satış aramaları çoğalmaktadır. özellikle deniz kenarı tatili tercih etmeyen kişileri termal tesisler ile kandırıyorlar. laf kalabalığı ile sizi bir güzel kandırıyorlar, siz de imza atıyorsunuz ama devremülkü ya da devre tatil için ne aldığınızı tam olarak bilemiyorsunuz.

genel olarak devre mülk satın aldığını zannedip devre tatil alan bir çok mağdur var. bu noktada sözleşmeyi imzalayıp eve geldikten sonra pişman olup, firmayı arayarak vazgeçtim diyen kişilerin karşısına imzaladıkları sözleşmedeki iptal ettikleri takdirde şu kadar para ödeyeceklerini belirten madde çıkıyor. fakat belirttiğimiz gibi bu tarz satışlar gerçekleştikten 14 gün sonraki süre içerisinde koşulsuz cayma hakkı bulunmaktadır. böyle bir durumda firmanın korkutma politikasına uyumayıp, size en yakın tüketici derneği ya da tüketici mahkemesine giderek, durumu izah ettiğiniz takdirde, gerekli işlemler ivedilikle başlatılıp, mağduriyetiniz giderilecektir.