işbaşı eğitim programı genç işsizlere önemli bir fırsat sunmakta. işbaşı eğitim programı ile genç ve iş arayan kişiler, hem bir meslek sahibi olup hem de öğrenme sürecinde para kazanabilmekteler. 15 yaşını doldurmuş ve işkur’da kaydı bulunan tüm gençler, işsiz oldukları takdirde işbaşı eğitim programına başvuruda bulunabiliyorlar.

işkur işbaşı eğitim programı nedir, nasıl başvurulur, ne kadar maaş ödenir, işkur işbaşı eğitim programı maaş sorgulaması nasıl yapılır

benim de ilk kez duyduğum ve eminim ki sizin de haberinizin olmadığı işbaşı eğitim programı aslında yıllardır işkur tarafından sağlanan bir kurs programıymış. eskiden işkur deyince aklımıza günlerce, hatta aylarca kapısında bekleyen insanların görüntüsü geliyordu fakat sanıyorum artık biraz daha düzelmiş ve işe yarayan programlar uygulamaya başlanmış. işbaşı eğitim programı’nda yeni gelen düzenlemeler ile birlikte iş arayan ve işverenler için kolaylık sağlıyor. hem işveren hem de iş arayan genç kişiler için fayda sağladığı en çok talep gören işkur kursları listesinde ilk sıralara yerleşmesinden anlaşılıyor.

alın teri ile akıl teri ile çalışma hayatında milli seferberlik adı altında bir seferberlik başlatıldı.

türkiye iş kurumu ve iş başı eğitim programı kapsamında çalışan katılımcılara günlük 54 tl ücret ödeniyor. böylece ayda 26 gün çalışan birisi bir asgari ücret, yani 1400 tl civarında ücret alıyor.

gerekli çalışmaları yürütmek arzusu içerisindeyiz.

işbaşı eğitim programlarına katılan gerek genel sağlık sigortası, gerek iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri yine işkur tarafından yatırılıyor. işkur işletmenin istihdam ettiği personeli istihdam ediliyor. işbaşı eğitim programı diğer bir yandan staj yerine de geçiyor.

12 ay uygulanan bu programdan 15 yaşını doldurmuş halihazırda işkur’da kaydı bulunan işsizler faydalanabiliyor.

önemli olan, istihdama katkı sağlamak ve kayıt dışı işçilerin önlenmesi. bu konular üzerinde duracağız. gerek işçiler gerekse işverenler için bakanlık olarak ne tür kolaylıklar sağladığını ifade edeceğiz.

işkur genel vekili mehmet ali özkan işbaşı eğitim programının, gençlerin tecrübe eksikliğini ortadan kaldıran bir çalışma olduğunu belirterek, bu programlar ile bu açığı ortadan kaldırmayı hedefliyoruz dedi.

işbaşı eğitim programı başvuru şartları

işbaşı eğitim programı 15 ile 70 yaş arasında bulunan, herhangi bir işi bulunmayan kişiler için işi, iş başında öğretmeyi hedefleyen ve bu kursun esnasında da kursiyerlere belli bir ücret ödeyen eğitim programıdır. herhangi bir mesleğiniz yoksa, bir meslek sahibi olmak istiyorsanız, bir işte de çalışmıyorsanız işkur işbaşı eğitim programına kayıt olabilirsiniz ve bir taraftan işi öğrenip, bir taraftan da harçlık çıkartabilirsiniz.

İşkur İşbaşı Eğitim Programı nedir nasıl başvuru yapılır

İşbaşı Eğitim Programı başvuru koşulları şartları

öncelikle bu programa dahil olabilmeniz için son 1 ay herhangi bir işte çalışmamış olmanız gerekmektedir. ayrıca işbaşı eğitim programı’nda dahil olacağınız meslek dahilinde en az 3 ay çalışmamış olmalısınız. işbaşı eğitim programı için yaş kriteri, minimum 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. ayrıca tabii ki işkur’a kayıtlı olmalısınız. kursunu alacağınız meslek için işveren sizin 1. veya 2. dereceden akrabanız ya da eşiniz olmamalıdır.

işkur işbaşı eğitim programı işveren açısından aranan şart en az iki tane sigortalı işçinin olmasıdır bunun haricinde farklı bir şart aranmaz.

işbaşı eğitim programı’nda işveren yükümlülükleri nelerdir?

işbaşı eğitim programı’na işveren olarak katılacak olan iş sahibi, eğitim alan katılımcıların en az yarısını program süresi boyunca 30 gün içerisinde istihdam etmek zorundadır. ayrıca işbaşı eğitim programı başladığında kaç tane sigortalı çalışanı varsa, kurs bittiğinde de sigortalı çalışan sayısı aynı ya da daha fazla olmalıdır. işbaşı eğitim programı başladığı aydan itibaren ve eğitim bittikten sonra hizmet listeleri kurs yöneticisine gönderilmelidir ve işverenler programdan en fazla çalıştırdığı işçinin yüzde otuzu kadar faydalanabilirler.

işbaşı eğitim programı genel şartları ve hazırlamanız gereken evraklar hakkında detaylı bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz: tık

işbaşı eğitim programı maaşı hangi gün ödeniyor?

işkur işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatarişkur işbaşı eğitim programı maaşı emekli maaşı ya da devletin vermiş olduğu diğer maaşlar gibi belli bir günde ödenmez. bunun sebebi sizin evraklarınızı işkur’a teslim etmeniz ile başlayıp, bunu takiben maaş günü belli olur. işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar diye merak ediyorsanız, işbaşı eğitim programı maaşı sorgulama için halkbank’tan size verilen banka cüzdanı ya da hesap kartınızı kullanarak şubeden, atm’den ya da internet bankacılığından kontrolü sağlayabilirsiniz.