ev sahibi olanların çoğu bilmiyor ama, konut satın aldığımızda, başta iade olmak üzere, koruma altına alınmış bir çok hakka sahibiz. peki satın alınan ev hangi şartlarda ve nasıl iade edilebilir?

satın alınan her ev iade edilebilir, yeter ki koşullara uygun olsun

satın almış olduğunuz evi iade edebilir misiniz? bu soruya hepimizin yanıtı hayır ya da bilmiyorum olacaktır. tıpkı ayakkabı, pantolon, kitap, masa vb aldığınızda, ürünü beğenmezseniz iade edebileceğiniz gibi satın almış olduğunuz evi de iade edebilirsiniz. yani satın alınmış bir gayrimenkul, fiyatı kaç para olursa olsun, mal sahibine iade edilebilmektedir.

gerçekten güzel ama yeteri kadar bilinmeyen bir kanun. çünkü ev alırken, başta güzel gelse de içine girdikten sonra müteahhitin birçok şeyi eksik yaptığını görebilmekteyiz. ve bu durumda iade şansımızın olması ve bunu kullanmamız, müteahhitler ya da mal sahipleri için caydırıcı olacaktır.

ev, işyeri, konut, yazlık, yalı, villa… herhangi bir gayrimenkul satın alındıktan sonra, eğer ki memnun kalınmazsa gerekli koşullar sağlandığı takdirde iade edilebilir. uygulamanın gerçekleşebilmesi için evin ayıplı olması ve bu ayıbı ispatlayabilmemiz şarttır. siz evi alırken müteahhitin ya da mal sahibinin size sunmuş olduğu vaatler, evi satın aldığınızda yoksa bu satış ayıplıdır.

tapusu alınan evden vazgeçme

TOKİ’den alınan ev iade edilir mi?

örneğin, siz bir eve topraktan giriş yaptınız ve projede size dairenizin bulunduğu apartmanın havuzu olacağına dair bir vaatte bulunuluyor. evi teslim aldığınızda, eğer ki havuz yoksa bu ayıplı bir mal olarak değerlendirilip, iade etme hakkınız bulunmaktadır. ya da bir ev alırken imzaladığınız sözleşmede otopark olacağı yazıyorken, satın aldığınızda evinizin otoparkı yoksa yine cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

bu tip durumlarda evdeki ayıbı ispat edip, cayma hakkınızı kullanmanız için iade süresi 30 gündür.

bunların haricinde evi satın aldığınız anda fark edemeyeceğiniz ama kullanımı süresince ortaya çıkan ayıplar bulunduğu takdirde, 5 yıl süreyle iade etme hakkınız sürer. bu ne demektir? şöyle ki örneğin siz evi aldıktan ve kullandıktan birkaç sene sonra, bir  su baskını meydana geldi ve yapılan hasar tespitinde apartmandaki su tesisatının yanlış ya da eksik bir şekilde yapıldığı gözlemlenirse müteahhitin hatası olduğu için tüketici mahkemesine dava açarak evin iade edilmesini isteyebilirsiniz.

krediyle alınan ev iade edilebilir mi?

ev satın aldığınızda cayma hakkı için tüketici mahkemesi’ne başvurduğunuzda mahkeme sizi haklı bulursa, evin iade edilmesine karar verir. bu durumda mağduriyetin oluşmasında sadece müteahhit suçlu bulunmaz. eğer ki siz evi kredi ile aldıysanız, bu krediyi onaylayan banka ya da kuruluş da mağduriyetin oluşmasında ortak olmuş sayılıyor. bu sebepten emlak kredisi verildiğinde, bu krediyi veren kuruluş bir yıl boyunca vermiş olduğu kredi tutarında sorumlu olmaktadır.