özellikle büyük şehirlerde olmazsa olmazımız taksiler, artık korkarak kullandığımız bir ulaşım aracı haline geldi. özellikle taksi şoförlerinin eğitimsiz ve rastgele seçiliyor olması da müşterilerin en çok yakındığı konular. bu yüzden güvenilir ve yeri geldiğinde canımızı teslim ettiğimiz taksicileri, ihtiyaç anında seçebilmek tabii ki elimizde değil fakat iyi bir taksicide ve bu işi layığı ile yapan bir taksicide olması gereken özellikler nelerdir buyrun birlikte bakalım.

istanbul’da kayıtı olan yaklaşık 17000 adet ticari taksi mevcut ve bu taksilerin büyük bir çoğunluğu itaksi uygulamasına kayıtlı ve kayıt işlemleri sürmeye devam ediyor.

taksi şoförü olabilmek için istenen bazı yetkiler ve evraklar mevcut. bunların en başında da tabii ki taksi şoförü olmak isteyen bir kişinin ehliyeti olması geliyor. ehliyetin yanısıra psikoteknik raporu ve tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporu olmadığı takdirde de her ehliyeti olan taksi şoförlüğü yapamıyor. ayrıca ehliyet gbt’si de önemli bir kriter. sabıka kaydı olan taksi şoförü adayları açıkta kalıyor.

kaydı bulunan taksilerde katiyen şoför değişikliği, geçici şoförlük, bir iki saatliğine de olsa bir şoföre iş deviri yapılamıyor. peki siz direksiyon başındaki şoförün gerçekten taksici olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? bunun için belediyenin taksilerin torpidosuna koydukları bir cihaz bulunuyor. navigasyon aletine benzeyen bu cihaz ekranında, taksicinin fotoğrafı ve bilgileri yer alıyor.

itaksi ne işe yarıyor

itaksi nedir

bu sayede siz, direksiyon başındakiler gerçekten o taksinin gerçek şoförü mü olup olmadığını anlayabilirsiniz. bunun aksi bir durum ile karşılaştığınızda, o taksiyi kullanmamanızı tavsiye ederim. ayrıca indiğinizde taksinin plakasını alıp, gerekli mercilere bildirdiğiniz takdirde de inceleme başlatılıp, gerekiyorsa cezai işlem uygulandığı bildirilmektedir.