özellikle kilo vermek isteyen insanların tercihi bitki çayları oluyor. fakat hazır aldığınız poşet bitki çaylarının içerisinde, bırakın size şifa verecek bir bitkiyi, bitki bile olmayabiliyor. yakın bir geçmişten beri oldukça tercih edilen içeceklerden biri olan bitki çayları dikkat çekmeye başlayınca, sahtecilik yapan kişiler hemen sahte bitki çayları üretmeye başladılar. ve son derece başarılı bir şekilde piyasaya sürülen bu sahte çaylar gerçeğine son derece benzediği için, sadece ucuzluğu açısından değerlendirmek bile anlamak için yetmiyor.

sahte bitki çayları

beslenme uzmanları, günde belirli ölçülerde bitki çayı içmenin, bünyemize vereceği katkılardan bahsederken, sahte bitki çayları özellikle tansiyon ve böbrek problemleri çıkartabiliyor.

geçmişten günümüze her zaman olduğu gibi, bir ürüne talep artınca hemen sahtesi piyasaya sürülüyor fakat sahtecilik de bu düzenbazların insafına kalmış ürünler yapılıyor. örneğin özel bir bitki çayı aldığınızı zannederken, poşetin içinde kekik olabiliyor ya da karbonat.

goji berry en çok tercih edilen ve talep gören bitki çaylarının başında geliyor. ve kilosunun fiyatı şuan 300 tl’ye yakın. fakat goji berry bitki çayları açısından aktarlar odası‘na çok fazla şikayet başvurusunda bulunulunca, piyasadan numune toplayıp inceleme altına alınmış. işin kötüsü normalde sahte ürün gerçeğinden daha ucuz fiyata satılırken bu ürünler gerçek olduğu algısı yaratmak için orijinalinden daha da pahalıya satılıyor.

sahte goji berry çayı nasıl anlaşılır

sahte goji berry nasıl anlaşılır

goji berry, anavatanı tibet olan ve yeryüzündeki en iyi antioksidanlardan biri olarak sayılan bir bitki ve rengi de gül kurusu, bordo gibi. fakat karışım adı altında sunulan hazır poşet bitki çaylarının içerisinde goji berry bulunmuyor; açıp baktığınızda yeşil ot karışımı olduğunu görebiliyorsunuz.

sahte bitki çaylarının içinde ne var?

goji berry olarak aldığınız karışımın içerisinde genellikle yeşil çay, mate, kekik gibi sıradan ve fazla tüketildiğinde böbreklere oldukça zararlı bitkiler bulunuyor. haddizatında goji berry çay haline getirilebilecek bir bitki de değil. taneli olan bu bitkiyi dövdüğünüzde, macun gibi bir kıvama geliyor. yani ot gibi yaprak yaprak çay olması imkansız. gojiberry diye aldığınız çayı bu açıdan da test edebilirsiniz. ayrıca goji berry demlendiğinde suya hafifçe sarımtırak bir renk verir ama piyasadaki sahte goji berry çayını aldığınızda, kuşburnu gibi kırmızı bir çay elde edersiniz.

ayrıca detoks çayı, detoks içeceği adı altında oralet benzeri karışımlar piyasada satılmakta. fakat genellikle bu karışımların içerisinde de şifalı ya da şifasız herhangi bir bitki bulunmuyor. bu karışımların içerisinde de hem suya katıldığında rengi değişsin, hem de kokusundan ne olduğu anlaşılmasın diye, bildiğimiz karbonat bulunmakta.

en çok sahteciliği yapılan bitkilerin bir diğeri de papatya. papatya çok tercih edilen ve tüketilen bir bitki. fakat normal çayırlarda büyüyen papatya ile tıbbi olarak kullanılan papatya birbirinden farklı. tıbbi olarak kullanılan şifalı papatya küçük küçük olur ve içerisindeki polen kısmı kubbelidir. çayır papatyası ise iri iri olur; polen kısmı düz ve yayvandır. çayır papatyasının şifa açısından bir değeri yoktur.