piyasalar bitik, para kolay kazanılmıyor ama düğün dernek de bitmiyor. bunun sonucunda kiralık takı diye bir şey icat etmiş olduk.

kiralık takı nedir?  

aslında çok da özel bir şey değil; bir kuyumcuya gidiyorsunuz, bizim düğünümüz var diyorsunuz, altın takı kiralamak istediğinizi söylüyorsunuz. gerekli sözleşmeyi yapıyor ve düğünde kullanılmak üzere takılarınızı alıyorsunuz. düğünden sonraki gün de götürüp, geri veriyorsunuz.

oğlunuzu ya da kızınızı beslediniz, büyüttünüz, artık hayırlı bir de kısmet buldunuz, evlendireceksiniz. her anne baba tabii ki düğün yapmak ister ama elde avuçta yoksa, kız tarafı da altın isterim deyip duruyorsa, çözümü kiralık takı.

senetle altın kiralayan veren kuyumcular

senetle altın veren kuyumcu

yeni evlenen çiftler, artık durumları yoksa kuyumcudan emanet altın alıp, ertesi gün iade ediyorlar. altın fiyatları başını almış giderken artık sadece düğün salonu, gelin arabası, gelinlik, damatlık smokin gibi kalemlerin yanı sıra düğünde takılacak altınlar da kiralanıyor.

düğün için kiralık altın nasıl alınır?

düğününüz için altın takı kiralamak istiyorsanız öncelikle bir tanıdık kuyumcu olması şart. çünkü kuyumcular kiralık takı verirken senet yapmayabiliyor. bu sebepten, sizi tanıyan, size güvenen bir kuyumcudan altın emanet alabilirsiniz. altın takıların alış satış arasındaki farktan edinilen tutar, kuyumcunun bu işten kazancı oluyor. örneğin siz bir bileziği 5 bin liradan kiralık aldıysanız, ertesi gün onun fiyatı 4500’e inebilir. aradaki bu 500 tl’lik fark, kuyumcunun karı oluyor. bu sebepten altın takı kiralarken geri verdiğinizde çok fazla zarar etmeyeceğiniz takıları tercih etmeniz, sizin yararınıza olacaktır.

kuyumcu için oldukça karlı olsa da damat açısından çok da kar edecekmiş gibi gözükmüyor bana göre. ama tabii ki kız tarafı şu kadar adet bilezik, şu kadar gerdanlık istiyorum diye tutturuyorsa yapacak bir şey olmadığı için düğünde ya da nikahta kayınpederin kaynananın gözünün içine bakarak, o bilezikleri takıp, ertesi gün geri iade etmek iyi bir çözümmüş gibi gözüküyor.

altın kiralama yerleri

kiralık bilezik istanbul

tabii bu sadece gelinler ve damatlar için değil, düğüne gidecek olan misafirler için de oldukça kullanışlı olacaktır. eğer ki gideceğiniz düğünde şık şıkıdım olmak istiyorsanız, hayalinizdeki altın takılar ile düğüne katılmak istiyorsanız, siz de kuyumcudan takmak istediğiniz altın ziynet eşyayı kiralayabilirsiniz.

illa ki tercih edenler olacaktır fakat bana göre gösteriş olsun diye böyle bir yola girilmesi saçma ve gereksiz. hava atmak hoş değil. yazının başında belirttiğim gibi eğer ki kız tarafı damattan gücünün yetmediği kadar altın istiyorsa, gelin hanım ile anlaşılıp bu tarz bir yola gidilebilir. fakat sırf gösteriş olsun diye, bilekten dirseğe kadar bilezik doldurmak oldukça lüzumsuz.