mutlaka görmüşsünüzdür; stres çarkı diye bir oyuncak var. geçen yıl çok modaydı. her köşe başında satılıyor, her çocuğun,  hatta büyüklerin de elinde vardı. fakat çok şükür bu sene artık modası geçti. geçtiğimiz günlerde de avrupa birliği‘nden stres çarklarının çok tehlikeli olduğuna dair bir uyarı geldi. peki stres çarkları neden tehlikeli?

avrupa birliği harekete geçti ve stres çarkı oyuncağını tehlikeli ürünler listesine soktu. özellikle ışıklı stres çarklarında cihaz ile uyumlu yatay piller bulunuyor ve küçük çocuklar bu oyuncakları kırıp, içindeki pilleri çıkardıklarında kolaylıkla ağızlarına atıp yutabilirler. bu piller mide ve yemek borusuna takıldıkları takdirde büyük problemlere sebep olmaktalar.

avrupa birliği çocukların elinden düşmeyen stres çarkları için uyarıda bulundu. küçük bir çocuk stres çarkını kırıp içindeki pilleri yuttuğu takdirde, hiç vakit kaybetmeden pil çocuğun vücudundan çıkartılmalıdır. çünkü pilin içerisinde bulunan alkali maddeler yemek borusunda ve aşağıya indiği takdirde midesinde ciddi yanıklara sebep olacaktır.

stres çarkı ismi ile satılsa da aslında daha çok bir stres kaynağı

bu tip kazalarının yaşanmaması için stres çarkı gibi, özellikle içerisinde küçük piller olan oyuncakları katiyetle çocukların eline vermemeliyiz.

tabii sadece pilli ışıklı olan stres çarkları için bu durum geçerli değil. bana göre hiçbir eğitici özelliği bulunmayan bu tip oyuncakların da çocuklardan uzak tutulması gerekiyor.

Stres çarkı stres mi alıyor, yoksa strese mi sokuyor

Stres Çarkının Çocuklar Üzerindeki Yarattığı Tehlike

çocuklar herkesin elinde görünce anne babalarından “ben de istiyorum” diye tutturabiliyor. gerekiyorsa uzmanların bu oyuncak hakkında açıklamaları seyrettirilip, güzel bir şekilde neyin ne olduğu, neden zararlı olduğu anlatılıp, almamayı diretmelisiniz

küçük çocuklar için uygun oyuncak nasıl seçilir?

piyasaya çıktığında kullanıldığında stres attırdığı denilse de aslında tam bir stres kaynağı. özellikle yemek borusuna değil de soluk borusuna kaçtığında, bu sefer de beyine oksijen gitmediği için vücutta ciddi tahribata yol açılmasına sebep olabilmektedir. bu nedenle ebeveynlerin çocukların yaşına uygun oyuncakları tercih etmesi çok önemli.

çocuklarınıza oyuncak alırken, özellikle küçük bir çocuğa sahipseniz kolay yıkanabilen oyuncakları tercih etmeniz yararlı olacaktır. üzerinde herhangi bir boya olmayan, kolay temizlenebilen oyuncaklar, elleri ve ağızları ile temas ettiği takdirde mikrop kapma riskini azaltır. eski dönemde olduğu gibi, ahşap oyuncaklar çocuklar için daha uygun olmaktadır.