son yılların en çok talep gören sağlık tarama testlerinin başında gıda intoleransı testi geliyor. gıda intoleransı testi gıda hassasiyeti testi anlamına gelmektedir. oldukça pahalı bir sağlık taraması olan gıda intoleransı testi henüz soru işaretleri ile dolu olsa da çocuklara dahi yapılmakta.

gıda intoleransı – hassasiyeti testi

gıda intoleransı testi oldukça pahalı bir sağlık taraması olmasının yanı sıra türkiye’de tek taraflı uygulanmaktadır. aslında doğru bir gıda intoleransı testi iki aşamalı yapılmalıdır. gıda intoleransı testindeki yanlış uygulama, bu noktada başlamaktadır. gıda intoleransı testi yaptırıp, yanlış uygulama yüzünden belli başlı besinlerden ömür boyu uzak kalacak kişiler ile karşılaşılmaktadır.

gıda intoleransı yani gıda hassasiyeti testi ile besin alerjisi testi birbirine karıştırılmamalıdır.

besin alerjisi olan bir çocuğa, gıda intoleransı testi sonucu uygulandığında, özellikle gelişim sürecinde belli gıdalardan yararlanamadığı için sağlık sorunları yaşanabilmektedir. yanlış uygulanan gıda intoleransı testi ile eksik ve yetersiz beslenen çocuklarda, büyüme ve gelişme döneminde sorunlar oluşmaktadır.

son dönemde artık moda haline gelen ve bilinçsiz bir şekilde talep edilen gıda intoleransı testi için özellikle çocuklar açısından dikkat edilmesi gerekmektedir. çünkü bu hatalı test sonuçları yüzünden yetersiz beslenen çocuklarda büyüme sıkıntıları baş gösteriyor.

gida hassasiyeti testi

gida intoleransi hassasiyeti testi

maalesef artık bir pazar haline gelen sağlık sektörü, belli dönemlerde belli uygulamaları parlatmakta ve bilinçsiz bir şekilde her şeye atlayan halkımız da faydalı olup olmadığına ve fiyatına bakmaksızın uygulamaya geçmekte. hele ki özellikle söz konusu çocuklar oldu mu gözümüz hiçbir şey görmüyor. çocuğunuzun belli gıdalara hassasiyeti varsa, gıda intoleransı testi değil besin alerjisi testi yaptırmalısınız. hele ki yetişkin insanların da kilo verme sebebiyle gıda intoleransı testi yaptırıp, belli başlı gıdalardan uzak durulması tamamıyla saçmalık.

gıda intoleransı testi kaç para?

günümüzde gıda intoleransı gıda hassasiyeti testi ortalama 2000 tl tutuyor. gıda intoleransı testi nedir diye kısaca açıklamamız gerekirse, bu test ile hangi besinlere duyarlılığımız var, hangi yiyecekleri tüketmezsek kilo verebiliriz gibi sorulara yanıt bulabiliyoruz. ama özellikle uzmanlar bilinçsizce ve rastgele merkezlerde yaptırılan gıda intoleransı testlerine güvenilmemesi ve uygulanmaması gerektiğini belirtiyorlar.

genel olarak, herkesi uyaran uzmanlar  özellikle çocukların gerekmedikçe gıda intoleransı testine sokulmaması gerektiğini vurguluyor. eğer ki çocuğunuzun belli başlı yiyeceklere hassasiyeti olduğunu düşünüyorsanız mutlaka besin alerjisi testi yaptırılmalı diye altını çiziyorlar. çocukta ya da yetişkin bir kişide gıda alerjisi yoksa ve bu hassasiyet intolerans halinde ise o zaman durup düşünmek gerekmektedir. çünkü çocukların gelişiminde her bir besin maddesinin ayrı ayrı katkısı var. bu sebepten beslenme ile ilgili alınacak kararlar, gıda intoleransı yaptırdığınız merkez yerine bir uzman doktorun görüşleri ile alınmalıdır. siz bir uzman ile bu konuyu görüştüğünüzde çocuğunuzun hassasiyet gösterdiği besin maddesi yerine mutlaka muadili bir gıda öneriyor. bu sayede örneğin a yiyemiyorsanız a’nın vücudumuza yapacağı katkıyı aynı şekilde veren b öneriyor.