hacı adayları kutsal topraklara doğru hac ibadetlerini yerine getirmek için yola çıkmaya başladılar fakat bu sene geçen seneye göre tercihler oldukça ucuzlamış gözüküyor. dövizdeki dalgalanma ile doların ve euronun aşırı yükselmesi, hacca gidecek olanları da vurmuş ve vuracak gibi gözüküyor.

bu sene en ucuz hacca gitmek kaç para?

bu sene türkiye’deki ekonomik dalgalanma hac ibadetini de vurmuş oldu. 2018 yılında hacca gidecek olan kişilerin sayısı değişmedi fakat bu kişilerin tercih ettiği hac paketleri oldukça ucuzlamış gözüküyor. dolar ve euro çok pahalı olduğu için hac ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler en uygun hac paketleri neyse onu tercih ediyor.

2018 yılı için türkiye’den hacca gitmek için başvuran kişi sayısı 2120000. 2018 hac kuraları sonucu 80 bin kişi bu sene türkiye’den hacca gidecek. ilk hacı grupları da mekke’ye doğru yola çıktı. 

islam’ın beş şartından biri olan hac vazifesini yerine getirmek isteyen türkiye’deki müslümanlar bu sene oldukça fazla para ödüyor çünkü tur şirketleri hacı adaylarını mekke’ye dolar üzerinden götürüyor. ortalamanın biraz üzerindeki bir fiyat olan hac paketleri 7 bin dolardan başlıyor ve geçen seneye göre yarı yarıya daha az bu paketlerden satılmış. bu da bize hacı adaylarının bu paketlerden yanısıra ucuz hac paketleri tercih ettiğini gösteriyor. bunun sebebi de tabii ki yükselen döviz fiyatları.

bu sene en ucuz hac paketi 11 bin dolar yani 53.000 tl. erkekler tek gidebiliyor bildiğimiz gibi ama kadınlar mecburen iki kişi gitmek zorunda kaldıkları için minimum 100000 tl’yi gözden çıkarmak gerek. halkımız da doğal olarak en düşük paketleri tercih ediyor.

kabe manzaralı beş yıldızlı otel

kabe manzaralı otel fiyatları

lüks hac paketleri

mekke’de kabe manzaralı beş yıldızlı otel fiyatları tabi bu fiyattan epey yüksek. kabe manzaralı otel isterseniz kişi başı 100 bin tl’yi gözden çıkarmanız gerek. geçen sene 2017 yılı en pahalı hac paketi 11 bin dolar civarında imiş; bu sene ise ortalama 20 bin dolar tutuyor. 

ekonomik hac paketi seçenekleri

dolar bu kadar yüksekten hacı adayları da mecburen ekonomik hac paketi seçeneklerine yöneldi. hac kontenjanı her sene full dolu olsa da hacca giden kişilerin tercih ettiği tur paketleri fiyat olarak her yıl daha da aşağı düşüyor.