çok şükür sınav işlerini halletmiş biri olarak, bu yazımda çocuğu lgs’ye girecek anne babalara nacizane tavsiyelerim olacak.

yeni türkiye’nin bir gerçeği olarak bu yıl da sınav sistemi yeniden değişti. bu sene teog sınavına hazırlanan çocuklar, bir anda kendilerini lks sınavına girecek şekilde buldular. bu noktada siz velilere düşen en büyük görev, bu sistem değişikliklerinde, haklı da olsanız endişeye kapılmamaktır. sizdeki herhangi bir moral motivasyon düşüklüğü, çocuğunuza yansıdığı takdirde, çocuğunuz bunu görünce sizden daha fazla moral bozukluğu yaşayacaktır.

sınava girecek olan öğrencilerin üzerinde zaten haddinden fazla stres mevcutken bir de anne babasının kaygılı olduğunu, moralinin bozulduğunu görürse yaşayacağı stres iki katına çıkacak. o yüzden olabildiğince sakinliğimizi koruyup, çocukların böyle bir moral bozukluğu yaşamalarına engel olmalıyız.

lks sınavına girecek olan öğrenci ile nasıl konuşulmalı?

çocukların gelecekteki kariyerlerinde gösterecekleri başarıyı, lks sınavında alacakları puan ile bir tutmak, çocukların üzerindeki stresi çok daha fazla boyuta getirmektedir. anne babalar çocukları ile konuşurken “bu sınav senin geleceğin, ileri de yapacağın mesleğin iyi oluşu buna bağlı” gibi lafları söylemekten imtina etmelidir. yaşları itibariyle zaten böyle bir sorumluluk altına girip stres yaşayan çocuklar daha 8. sınıfta meslek kaygısı güderlerse bildiklerini de karıştırıp sınavdan iyi not almaları beklenemez.

içinde bulundukları ergenlik dönemi onlar için yeterince zorlu bir süreçken, bir de iyi liseye girmek için mücadele içinde olmaları zaten yeterince acı verici. bu noktada anne baba olarak onların kafasını karıştıracak, onları strese sokacak şekilde baskı kurmak yapacağımız son şey olmalıdır.

nihayetinde çocuklar sınava hazırlık periyodunda inişli çıkışlı grafik gösterebiliyorlar. deneme testlerinde bazen çok iyi, bazen çok kötü sonuç alabiliyorlar. sınav notları iyi bir şekilde giderken bir anda kötüye gidiyorsa, çocuğunuzun bu çalışma temposundan yorulmuş olabileceğini göz önünde bulundurarak, onlara daha fazla sosyalleşme, aktiviteler ile ilgilenme, arkadaşları ile vakit geçirmek gibi seçenekler sunmalıyız.

lks sınavına girecek olan çocuklarınızı takdir edin

bir çocuk için en yakını annesi-babasıdır ve yapmış olduğu eylemler sonucunda hem çocuk onlardan takdir almak ister. bir çocuk kendisinden önce annesini ve babasını mutlu etmek ister. lks sınavına çalışma süreci boyunca siz onu ne kadar takdir eder ve olumlu geribildirimde bulunursanız, onun başarısı da o kadar artacaktır.

yalnız burada dikkat edeceğimiz nokta “amiyane tabirle gaz vermekten” ziyade, yapmış olduğu faaliyetlerin olumlu yönlerini alkışlamaktır. onun çabasını öne çıkartmak, yapmış olduğu denemelerde başarılı olduğu noktaların altını çizmek, onu desteklemek, takdir etmek onlar için yapacağımız en etkili davranıştır. biz böyle yaptığımız sürece kaygı ve stresleri azalacak ve çalışmaları sonucunda başarıya ulaşacaklar.

sınava hazırlandıkları süre boyunca, anne ve babası olarak onlara, hiçbir sınavın onlardan daha kıymetli olmadığı vurgusunu yapmalıyız. içinde bulundukları ergenlik döneminde onlara yaklaşırken mutlaka empati kurmalıyız. bizim de bu süreçten geçerken yaşamış olduğumuz sorunlar, içinde bulunduğumuz stresli dönem itibariyle yapıcı eleştirilerde bulunmalı ve sorunlara birlikte çözüm üretmeliyiz. onları sınavda gösterecekleri başarı neticesinde daha çok seveceğimiz intibası bırakmamalıyız. onları her koşulda sevdiğimizi hissettirirsek, böyle yaptığınız takdirde korku yerini sakinliğe bırakacaktır ve lks sınavı daha kolay geçecektir.