özellikle genç arkadaşlarımız, öss lys lks ygs kpss gibi sınavları ramazan’a denk geldiğinde oruç tutsalar zorlanacaklarını, tutmasalar günaha gireceklerini düşünüyor. bakalım sınavımız olduğu gün oruç tutmasak olur mu, ramazan’dan sonra kaza edebilir miyiz? gibi sorulara İslam bilginleri ne cevap vermiş…

sınav günü oruç tutmamak diyanet

üniversite sınavı oruç

oruç için azimet ve ruhsat dediğimiz 2 husus vardır. azimet şudur: bir kişi “allah beni müslüman kılmış, orucu da bana farz etmiş. ben bu orucu tutmakla yükümlüyüm. sınavım da olsa orucu kaçırmam. allah o gün bana yardım eder.” diyerek orucunu tutabilir. bunda bir sakınca yoktur; gücü yeten kişinin bunu yapması faziletlidir. fakat her insan bünyesi aynı değildir; yani bir kişi “o gün benim sınavım var ama ben o gün sabah kahvaltı yapmazsam kafam çalışmaz, su içmezsem dikkatimi toplayamam.” gibi sebeplerle, o gün niyetlenmeyip, ramazan sonrasına kaza etmek için bırakabilir, buna da ruhsat denmektedir.

bu iki hususta da kişinin vicdanı rahat olmalıdır. oruç kaçırmamak için bünyesinin kaldıramayacağını bildiği halde niyetlenen kişi, sınavı kötü gittiğinde hem kendisinin hem de ailesinin emeğini bile bile heba eder. ya da bir sıkıntı yaşamayacağını bildiği halde o gün ramazan’da orucu tutmayıp sonraya bırakan kişi de yine o zaman alacağı orucun sevabını kaçıracaktır. yani verecekleri kararın sorumluluğu kendilerine aittir. mazeretlerini allah’a havale ederler.

– mustafa karataş

oruç tutarak sınava girmek günah mı?

oruçlu iken sınava girebilirsiniz. oruçlu iken sınavınıza bir zarar gelmiyorsa, dinen bir sakıncası yoktur ama örneğin çok önemli bir sınavınız varsa ve bu sınav pazartesi ya da perşembe günü ise ve o gün de nafile oruç tutuyorsanız, bünyeniz kaldırmazsa, sınavınız kötü geçerse daha kötü olur. nafile orucu daha sonraki günlere bırakabilirsiniz. peki nafile oruç haricinde sınav günü farz oruç yani ramazan orucunu tutmazsak olur mu? dayanamayacağınızı düşünüyorsanız, yine bu orucu da tutmayabilirsiniz. fakat burada daha sonra kaza yapacağınız şartını gözden çıkarmayın. mutlaka daha sonra kaza orucu tutmalısınız.

– nihat hatipoğlu

öss lys lgs kpss gibi önemli sınav günü oruç tutmasak olur mu?

allah ramazan ayındaki orucu farz kılmıştır. bugün sınavım var, oruç tutmayayım gibi bir şey olmamalı. ramazan ayı haricindeki bütün günlerin oruç sevabı, ramazan’da tutulacak bir gün orucun sevabından azdır. bunu biz demiyoruz allah’ın elçisi diyor. ramazan ayında oruç tutmak sadece bize değil, bizden öncekilere de farz kılınmıştır. 

ola ki ramazan ayında sınav var diye orucu tutmazsak, öncelikle tövbe istiğfar edilmeli ve sonra kaza yapılmalıdır.

şöyle bir örnekle açıklayabiliriz: farz edin bir insanın bir insana borcu var. borçlu kişi diyor ki vallahi ödedim ama ödememiş, yalan. peki nedir bunun cezası? öncelikle borcunu öder, daha sonra geciktirdiği için özür diler. bu durumda da aynı…

şu ayeti de hatırlatmakta fayda var:

“kim takva sahibi olursa, allah onlara kapılar açar, ansızın ummadıkları yerden rızıklandırır.”

yani yani oruçluyken sınavda dikkatiniz dağılmaz, daha da dikkatli olursunuz.

– necmettin nursaçan