trafik kaza tazminatı nasıl alınır sorusu için öncelikle kısa bir şekilde giriş yapmak gerekirse, kaza sonrası sigorta firmasından alınacak tazminat, kazaya karışan kişilerden kusurlu olanlardan alınacak tazminat ve kazada mağdur olan kişinin manevi tazminat talebi gibi üç farklı tazminat hakkı olduğunu belirtmek istiyorum.

şimdi bu trafik kaza tazminatı türlerini açıklayacak olursak, ilk olarak sigorta bedelleri üzerinden alınan kaza tazminatı olacaktır. bunlar tazminat hakkından doğan nedenlerdir. ikincisi ise direkt kazayı yapan, bu kazadan sorumlu olan “bu kazaya sebebiyet veren” kişiden alınacak maddi tazminat bedelidir. üçüncü tazminat bedelimiz ise bu kaza sonucunda yaşadığımız ve yaşayacak olduğumuz sıkıntılar sebebiyle hakkımız olan manevi tazminat bedelleridir.

ölümlü trafik kazasında kimler kaza tazminatı alabilir?

kişi trafik kazası ile kaybedildiğinde, bu kişinin varlığından eksiklik hissedecek, onun kendisine verdiği destekten yoksun kalacak herkes destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanır. örnek vermek gerekirse, ölen kişinin çocukları, evliyse eşi, birlikte yaşıyorlarsa annesi ve babası, bu kişiden doğrudan destek alıyorsa komşuları, iş arkadaşları ya da bunların haricinde ölen kişinin hayatında manevi destek verdiği herkes, ölümünden dolayı o kişinin eksikliğini hissediyorsa, maddi ve manevi tazminat hakkına sahip olmaktadır. fakat sigorta şirketlerine göre ölümlü trafik kazasında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler hak sahibi olarak görülmektedir. yani ölen kişinin annesi, babası, çocukları, eşi ve bunların haricinde geliri olmadığı için birlikte yaşayıp baktığı kişiler, kendisine desteğinden yoksun kalacağı için tazminat talebinde bulunabilirler.

trafik kazası tazminatını kimler alabilir?

trafik kazası  sebebiyle ortaya çıkan tazminatlar üç çeşittir; bunlardan en çok yaygın olanı maluliyet sebebiyle oluşan trafik kazası tazminatıdır. kişi geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda, kendisinde oluşan maluliyet oranında tazminat hakkına sahip olur. malul olan kişi bu tazminatı sigorta şirketinden tazmin edebileceği gibi eğer ki kazaya sebebiyet veren kişinin sigortasında bulunan teminat bedelinden yüksek bir hakka sahipse, direk kişinin kendisinden talep edebilir. ayrıca yine trafik kazası sonucu oluşacak manevi tazmin hakkı da kazaya sebebiyet veren kişiden talep edilebilir.

destekten yoksun kalma tazminatı – kan parası nedir?

destekten yoksun kalma tazminatı, halk arasında kan parası olarak bilinmektedir fakat çok hoş bir tabir değil bu. bu şekilde alınan tazminat, ölen kişinin yere dökülen kanı için değil, ölen kişinin desteğinden mahrum kalan kişilerin hayatlarının geri kalan bölümündeki eksikliğini gidermek için ödenmektedir. ölen kişinin annesi, babası, çocukları, kardeşleri, abisi, komşusu, arkadaşı, yani o kişi maddi ve manevi olarak kime destekte bulunuyorsa bu kişiler bunu ibraz ettiği takdirde destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir.

destekten yoksun kalma tazminatı ölen kişinin yakınları ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından doğrudan talep edilen bir haktır. ölen kişinin bir bakıma miras bedelidir; ülkemizde bu tazminat, kan parası olarak bilinmektedir ve bu kan parası bizzat kişinin arkasında bıraktıklarına miras bedeli şekilde ödenmektedir. tabii destekten yoksun kalma tazminatını alabilmek için ölen kişinin karıştığı kazada herhangi bir kusurunun bulunmaması gerekmektedir.