kurban bayramı’nda kurbanlık hayvan seçerken genellikle en çok ne kadar indirim yapacağımıza önem veriyoruz. fakat aslında, pazarlık kadar, hayvanın iyi olup olmadığını anlayabilmek de önemli.

kurbanlık hayvan nasıl seçilmeli?

kurbanlık hayvanın yaşı nasıl anlaşılır” sorusu öncelikle dikkat etmemiz gereken hususların başında geliyor. genellikle kurbanlık alırken ya kendimiz ya da bilgisine güvendiğimiz birini yanımızda götürür ve pazarlık yapıp, kurbanı alırız. ama aslında bu konu hakkında bilgisi olmayan kişilerin, sadece tecrübesine güvenmek, pek doğru değil. örneğin sığırların kurbanlık olarak alınabilmesi için gereken ilk şart, kurbanın 2 yaşını doldurmuş olmasıdır.

bir diğer husus ise, örneğin kurbanlık olarak dana alıyorsak, dananın burnunun ıslak ya da kuru olduğuna dikkat etmeliyiz. eğer ki dananın burnu kuruysa, bu hayvanın ateşi yüksektir ve hastadır. bu yüzden seçtiğiniz dananın burnunun mutlaka ıslak olmasına dikkat edin

kurban edilecek hayvan nasıl seçilmelidir

kurbanlık koyun nasıl seçilir

dikkatle kontrol etmemiz gereken hususların bir diğeri de hayvanın ön dişleri; çünkü hayvanın alt dişleri yaşını gösterir. alt dişlerinin ortasındaki 2 tane diş tam olarak gelişmişse hayvanın 2 yaşında olduğunu söyleyebiliriz.

hayvanı seçtik, burnuna baktık ıslak, dişlerine baktık yerinde ve 2 yaşında. buraya kadar her şey tamam, peki bu hususlar bu hayvanın sağlıklı ve kurbanlık için uygun olduğu anlamına geliyor mu? yetkililer ve veterinerler kurbanlık alımında mutlaka bir hekimin kontrol sağlaması gerektiğini belirtiyor. ayrıca kurbanlık hayvanın herhangi bir uzvu eksik olmamalıdır. kuyruğu kesik, bir ayağı topal, boynuzu kırık, yaralı hayvanlar kurbanlık olmaz. ayrıca gözlerini de kontrol etmelisiniz; gözleri görmeyen bir hayvandan kurbanlık olmaz. ve yürümesini engelleyecek bir topallığı da olmamalıdır.

genellikle kurbanın içinin ne kadar dolu olduğuna, ne kadar et vereceğine bakıyoruz. ama kurbanın dış görüntüsü de bir o kadar önemli. bu yüzden kurbanı beğenip, almayı düşündüğünüzde etrafında dolaşarak her açıdan dikkatlice bakmaya önem verin.

küçükbaş hayvanların kurbanlık olabilmeleri için yaş sınırı en az 8 aydır. hayvanın görüntüsü, yaşı hakkında bir intiba bıraksa da dişlerini kontrol etmemiz de gerekmektedir. yani küçük bir hayvan, iri cüsseli olabilir fakat dişlerinde çürük mevcutsa sandığımız yaşta olmayabilirler.