islamiyet’e göre evde köpek beslemek haram mı, evde köpek beslemek caiz mi, köpek olan eve melek girmez mi, köpek olan evde namaz kılınabilir mi, gibi sorular, gerek televizyonlarda, dini sohbetlerde sürekli karşımıza çıkıyor.

islami bir soru ile karşılaştığımızda yanıt aramamız gereken ilk kaynak kuran-ı kerim’dir ve kuran’da evde köpek beslemek ile ilgili bir sakınca olduğuna dair herhangi bir ayet yoktur. fakat yedi uyurlar dediğimiz, ashabı kehf’in yanında kıtmir isimli bir köpek olduğu, kuranı kerim’deki ayetten biliniyor.

mağara ehli uykuda iken sen onları uyanık sanırdın. biz onları sağa ve sola döndürürdük. onların köpekleri, dirseklerini eşiğe uzatmıştı. onları görsen, için korkuyla dolar, geri dönüp kaçardın.

ashabı kehf mağaranın içinde bir köpekle oturmuş, kalkmış, yemiş, içmiş, ibadet etmiş, uyumuştur… bu da bize köpeğin birlikte olunmaması gereken, kınanması gereken bir canlı olmadığını gösteriyor. biz köpeği besleriz, o da bize sadıktır. bizim için birçok faydası vardır; her şeyden önce allah’ın yarattığı bir canlıdır ve evcil bir hayvandır. insanlara çok faydası olan bir hayvandır.

fakat hz. muhammed’e gelen vahiy ile ilgili bazı bilgilerde, evde köpek olduğu zaman vahiy gelmediği ile ilgili haberler var. peygamber efendimizin eğer ki köpek bir kaba değerse ya da yalarsa o kabın 7 kere yıkanması gerektiğini söylediği biliniyor. tüm bunları göz önünde bulundurarak, bahçede, kulübede, kırsal alanlarda köpek beslemenin herhangi bir sakıncası olmadığını anlayabiliyoruz. fakat evin içerisinde köpeğin değdiği ve yaladığı yerler mecis kabul edildiği için oralarda yemek içmek doğru kabul edilmez. 

köpek giren eve melek girmez inanışı ise yukarıda bahsettiğimiz gibi vahiy gelmemesinden kaynaklıdır. köpek beslenen evde namaz kılınmaz mı konusu ise köpeğin ayrı bir yatağı, kulübesi varsa sizin namaz kıldığınız yerde yemek yiyip uyumuyorsa, herhangi bir sakınca yoktur. fetvalar bu şekildedir; bu bilgiler doğrultusunda aklınızı kullanarak bir sonuca varabilirsiniz. 

islam dininde hayvan sevgisi çok önemlidir. kediler, köpekler, kuşlar her türlü canlı sevilip korunmalıdır.

 kaynak: mustafa karataş